_DSC1002.jpg
Ο Ποντιακός Πολιτιστικός Σύλλογος Καλλιθέας Συκεών ιδρύθηκε το 1980 απο μία ομάδα φίλων με πρωτεργάτη τον Κώστα Κυριακίδη. Σε σύντομο χρονικό διάστημα που δραστηριοποιείται έχει καταφέρει να γίνει η κυψέλη των δραστηριοτήτων στην περιοχή της Καλλιθέας, αργότερα των Συκεών, αλλά και να προσελκύσει νέους και νέες απο άλλες περιοχές της πόλης.

Ο λόγος ύπαρξης του Συλλόγου είναι η πίστη στην ανάγκη διατήρησης και διάδοσης της ιστορίας και του πολιτισμού των Ποντίων μέσω της διαιώνισης της γλώσσας, του χορού, του τραγουδιού, της λύρας, του θεάτρου, των ηθικών αξιών και των παραδόσεων.

Xrysanthopoulos.jpg

Ταυτόχρονα, αφουγκράζεται τα σύγχρονα προβλήματα της κοινωνίας και δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην κοινωνική παρουσία και παρέμβαση. Στο σύλλογο λειτουργούν χορευτικά τμήματα κάθε ηλικίας (παιδικά και ενηλίκων), τμήμα εκμάθησης λύρας, τμήμα νεολαίας, τμήμα χορωδίας και θεάτρου.

Τα τμήματα του συλλόγου παρουσιάζουν αξιόλογη δραστηριότητα σε όλη τη διάρκεια του έτους οργανώνοντας ή συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

• Το 1988 και 1989 έλαβε μέρος σε εκδηλώσεις των Αλησμόνητων Πατρίδων Τραπεζούντας και Σαμψούντας.
  • 2004 συμμετοχή στο Φεστιβάλ Πριμόρσκο και 2005 Σόφια Βουλγαρίας.
  • Μάϊος 2005 φιλοξενία απο Δήμο Κούτλιγκεν Σαμψούντος και συμμετοχή σε εκδηλώσεις Δήμων Κερασούντος, Φάτσας, Ορτούς, Ματσούκας και Προσκύνημα Παναγία Σουμελά στον Πόντο.

Σημαντικότερη εκδήλωση τα "Καλλιθιώτικα" που από το 2000 έχει μετονομαστεί σε "Χρυσανθοπούλεια" στη μνήμη του αξέχαστου Χρήστου Χρυσανθόπουλου. (Δείτε ένα βίντεο-αφιέρωμα εδώ )

Συνδιοργανώνει και συμμετέχει στις εκδηλώσεις μνήμης της γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού.

Πραγματοποιεί διαλέξεις, χορούς, παρουσιάσεις βιβλίων προσφέροντας ιδιαίτερα στα πολιτιστικά δρώμενα του Δήμου Συκεών.

Τις εκδηλώσεις καθώς και λοιπές δραστηριότητες του συλλόγου μπορείτε να δείτε εδώ

katastatiko.jpg