Ποντιακό θέατρο στο Συνεδριακό Κέντρο Δήμου Κιλκίς

Ο Οργανισμός Πολιτισμού Νέας Γενιάς και Αθλητισμού του Δήμου Κιλκίς σας καλεί να παρακολουθήσετε την ποντιακή επιθεώρηση «Μασχαρευτά και Τσακευτά»……από τον Ποντιακό σύλλογο Καλλιθέας-Συκεών, το Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2008 και ώρα 8.30μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς.

Ο Ποντιακός Σύλλογος Καλλιθέας Συκεών ιδρύθηκε το 1980 με σκοπό την διατήρηση και διαφύλαξη των ηθών και εθίμων της παράδοσης του Ποντιακού ελληνισμού.

Το 2004 με πρωτεργάτη τη σκηνοθέτιδα, Έρρικα Νικολαϊδου, ανέβασαν την ποντιακή επιθεώρηση «Μασχαρευτά και Τσακευτά», κάτι που έγινε για πρώτη φορά στα χρονικά του ποντιακού θεάτρου.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων Πεντεκαίδεκα Μαρτύρων του Δήμου Κιλκίς και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.