Κώστας Κυριακίδης
kyriakidis.JPG
Ο Κώστας Κυριακίδης γεννήθηκε στα Άνω Σούρμενα του Κιλκίς από γονείς που κατάγονται από την Χελόνσα του Πόντου (περιοχή Σουρμένων).

Από το 1945 έχει εγκατασταθεί στην Θεσσαλονίκη και από νωρίς έδειξε το ενδιαφέρον του για τα κοινά ως πρωταγωνιστής, με την κυριολεκτική έννοια του όρου, σε ό,τι κι αν έκανε, από την πρώτη στιγμή έως και σήμερα.

• Ιδρυτικό μέλος του Α.Ο. Καλλιθέας ( 1970).
  • Μέλος της Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης από το 1972.
  • Μέλος της Π.Ε.Π.Σ. από το 1974.
  • Ιδρυτής του Ποντιακού Πολιτιστικού Συλλόγου "Καλλιθέας" (1980).
  • Μέλος του Συλλόγου Μουριών το "Μπέλες" (2002).
  • Ιδρυτής του Λαογραφικού Μουσείου στη γενέτειρά του, Άνω Σούρμενα Κιλκίς (2007).

Ο Κώστας Κυριακίδης έχει γράψει έξι θεατρικά έργα:

ΤΙΤΛΟΣ Ανέβηκε Περιγραφή Παίχθηκε
Έτονε μόνον η αρχή 2002 Ιστορικό, παραδοσιακό Αθήνα , Στοκχόλμη, Σέρρες, Κιλκίς, Στουτγάρδη
Τα προξενείας τη Παρθένας 2004 Κωμωδία Κιλκίς, Θεσσαλονίκη, Σέρρες
Πέντε βούδ' και έξ ζευγάρια Κωμωδία
Όλ' εγέντανε σαχτάρ Δράμα
Όταν εχάθανε τα λίβεα Δράμα
Μία σο καρφίν και μία σο πέταλον 2010 Επιθεώρηση Μουριές,Κιλκίς

ενώ έχει εκπονήσει ένα έργο-έρευνα με θέμα "Το οδοιπορικό του Ποντιακού Ελληνισμού" την οποία παρουσιάζει ως κύριος ομιλητής κατά τις εκδηλώσεις για την γενοκτονία και την οποία έχει πλαισιώσει με μουσική επένδυση, προβολή slides και συμμετοχή της χορωδίας του συλλόγου.

Επίσης, συμμετέχει ως ηθοποιός στο έργο "Μασχαρευτά και τσακευτά" του Συλλόγου από το 2008 υποδυόμενος τον μεθυσμένο Πόντιο και τον Βλάχο.

Η ενασχόληση με τα κοινά γεμίζει τα κενά της ψυχής μου.

Ο Κώστας Κυριακίδης θεωρεί πώς έκανε δύο καλά στον σύλλογο "Καλλιθέας-Συκεών":

1. Το ότι τον ίδρυσε.
  2. Το ότι έφυγε από την διοίκηση αφήνοντας στους νεώτερους να δείξουν την αξία τους.

Σταθμός στην ζωή μου στάθηκε η ημέρα που αποχώρησα από πρόεδρος και το Δ.Σ. μου έκανε δώρο μία ποντιακή λύρα-περιδέραιο, την οποία φοράω από τότε (1998).

Επίσης, δηλώνει ευτυχής που όλοι οι πρώην πρόεδροι στηρίζουν τον σύλλογο όλα αυτά τα χρόνια και χαίρεται με την ανταπόκριση και την συμμετοχή του κόσμου στις εκδηλώσεις του συλλόγου.