Λάζαρος Παυλίδης
paylidis.JPG
Ο Λάζαρος Παυλίδης γεννήθηκε στην Παλαιοκώμη Σερρών στις 22 Iανουαρίου 1944.

Υπηρέτησε στον στρατό ως έφεδρος αξιωματικός από τον Οκτώβριο του 1964 έως τον Νοέμβριο του 1966.

Είναι απόφοιτος της σχολής Ο.Π.Ε. (οικονομικές & πολιτικές επιστήμες) του Α.Π.Θ.

Είναι παντρεμένος από το 1969 και απέκτησε δύο θυγατέρες (η μία εκπαιδευτικός και η άλλη παιδίατρος).

Υπήρξε επί 12 χρόνια πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σε δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο.
Διετέλεσε επί τρείς θητείες πρόεδρος του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου Παλαιοκώμης-Ν.Φυλλής (των διαμενόντων στην Θεσ/κη).

Υπήρξε πρόεδρος του Συλλόγου κατοίκων του οικισμού Ν.Δροσιάς-Ν.Μηχανιώνας.

Διετέλεσε πρώτος πρόεδρος του Συλλόγου μας τα έτη 1981-1982 και 1994-1996.

Σχετικά με τις θητείες του δηλώνει:

• Είμασταν ο μόνος Σύλλογος που κρατούσε τα πρακτικά του Δ.Σ. στην Ποντιακή Διάλεκτο.

Ο Λάζαρος Παυλίδης από το 2004 που βγήκε στη σύνταξη διαμένει στην Ν.Δροσιά-Ν.Μηχανιώνας.

Εύχομαι στον Σύλλογό μας ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε κάθε δημιουργική του προσπάθεια και κυρίως στην διατήρηση και διάδοση των ηθών-εθίμων και παραδόσεων της φυλής μας, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι.