Σαμπανίδης Κωνσταντίνος
1.jpg
Ο Κώστας Σαμπανίδης γεννήθηκε στην Ράχη Βεροίας από πόντιους γονείς με καταγωγή το Κάρς.

Εγκαταστάθηκε από το 1963 στην Θεσσαλονίκη και είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος.

Στο σύλλογό μας είναι μέλος από το 2002 και μέλος του Δ.Σ. από το 2005.

Την διετία 2007-2008 ανέλαβε υπεύθυνος του χορωδιακού τμήματος του συλλόγου.

Στις πρόσφατες αρχαιρεσίες (Δεκέμβριος 2010) εκλέχθηκε για τέταρτη συνεχόμενη φορά στο Δ.Σ. ενώ στην προηγούμενη θητεία υπήρξε πρόεδρος του συλλόγου.

Ο Κώστας Σαμπανίδης εκτός από την αγάπη του για τα ποντιακά δρώμενα, λατρεύει και την βυζαντινή μουσική έχοντας σπουδάσει 3 χρόνια στο Ωδείο Νεάπολης.

Είναι πατέρας δύο παιδιών και έχει 3 εγγόνια εκ των οποίων η μία εγγονή παίζει στην Εθνική Σερβίας και παίκτρια του ΠΑΟΚ.

Ο Κώστας Σαμπανίδης καλύπτει συνήθως κινηματογραφικά τις εκδηλώσεις του συλλόγου μας και αναλαμβάνει τον ρόλο και του φωτογράφου, ενώ είναι πανταχού παρών όπου και όποτε χρειαστεί για οποιαδήποτε εργασία αφορά τον σύλλογο.

Ο ίδιος δηλώνει πως την ενεργητικότητά του την αντλεί από τα εξαιρετικά προϊόντα κηπουρικής τα οποία παράγει με ιδιαίτερο μεράκι στον ελεύθερο χρόνο του είναι δε αμίμητη η ικανότητά του να καταναλώνει φρούτα σε μεγάλες ποσότητες.